piątek, 18 września 2015

Bezpieczeństwo na stoku - 10 przykazań FIS

W celu zachowania bezpieczeństwa na stokach całego Świata, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) stworzyła kodeks narciarza. Składa się on z 10 „przykazań”, których przestrzeganie pozwoli w znacznym stopniu zmniejszyć ilość incydentów, do których dochodziło na stokach z udziałem amatorów białego szaleństwa.

1. Nie jesteś sam - Pamiętaj, że na stoku nie jesteś sam. Należy się tak zachowywać, by nie stwarzać zagrożenia dla innych oraz nie wywołać żadnej szkody.
2. Dostosuj prędkość - Prędkość, z którą się poruszamy na stoku należy dostosować do własnych umiejętności, pogody oraz rodzaju i stanu trasy. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość, podobnie jak podczas jazdy samochodem, może zabić.
3. Zaplanuj trasę - Pamiętaj, że znajdujący się wyżej (dopiero rozpoczynając jazdę) masz lepszy przegląd stoku, niż osoby znajdujące się niżej. Dlatego też możesz wybrać trasę jazdy, której tor nie będzie się przecinał z innymi użytkownikami stoku.
4. Mądre wyprzedzanie - Wyprzedzać możesz zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Pamiętaj jednak, żeby zachować odpowiednią odległość od osoby wyprzedzanej.
5. Zaplanuj swój start - Zanim rozpoczniesz jazdę, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz zjazd, czy też chcesz zjeżdżać dalej po chwilowym zatrzymaniu, sprawdź, czy Twój start nie spowoduje niebezpieczeństwa dla Ciebie lub innego użytkownika stoku.
6. Bezpieczny postój - Pamiętaj, że na trasie zjazdu możesz zatrzymać się tylko w razie absolutnej konieczności. Szczególnie unikaj zatrzymywania się w miejscach zwężeń i o słabej widoczności. Jeśli zdarzy się Tobie upadek, to jak najszybciej podnieś się i zejdź z toru jazdy.
7. Poruszanie się bez nart - Jeśli chcesz podejść pod stok lub z niego zejść, to pamiętaj, że możesz tego dokonać jedynie poboczem trasy. Jeśli jednak widoczność jest ograniczona, to powinieneś całkowicie zejść z trasy.
8. Stosuj się do znaków narciarskich - Jeśli chcesz szusować po stoku, musisz stosować się do znaków narciarskich.
9. Udziel niezbędnej pomocy - Jeśli widzisz osobę poszkodowaną, to udziel jej pomocy oraz wezwij odpowiednie służby ratunkowe.
10. Przedstaw się - Jeśli brałeś udział w wypadku lub byłeś jego świadkiem, to jesteś zobowiązany do podania swoich danych osobowych odpowiednim służbom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz